Gotland har flest cabrioleter per invånare

Bild: Riddermark Bil, Unsplash

Gotland har flest cabrioleter per invånare i Sverige. Samtidigt ligger Stockholm nära botten, enligt statistik från vägtrafikregistret.

Det finns 111 278 cabrioleter och öppna personbilar i trafik i Sverige, men fördelningen mellan länen är stor. Gotland har 16,4 cabrioleter per 1 000 invånare och är därmed landets cabbtätaste län, enligt ett uttag ur vägtrafikregistret från juli 2026.

Närmast efter kommer Kalmar med 16,3 bilar per 1 000 invånare och Halland med 16,0. Blekinge ligger på 15,7 och Dalarna på 14,5.

Stockholms län placerar sig däremot tredje sist med 6,8 cabrioleter per 1 000 invånare. Endast Västerbotten, med 6,4, och Norrbotten, med 6,3, har lägre andel. Räknat i antal fordon ser bilden annorlunda ut. Västra Götaland har flest cabrioleter, 19 479, följt av Skåne med 19 192 och Stockholm med 16 828.

– Cabrioleten är ingen förnuftsbil, det är en känslobil. Statistiken visar att känslorna bor på kusten och landsbygden, inte i storstan. På Gotland har man fattat grejen: korta avstånd, havet runt hörnet och Sveriges bästa sommarvägar. Att Stockholm hamnar tredje sist är nästan lite sorgligt, säger Jonas Björkman, expert på begagnade bilar på Riddermark Bil.

Mazda MX-5 är den vanligaste cabrioleten i landet med 6 346 registrerade exemplar. Därefter följer Mercedes-Benz SLK med 5 454 och Ford Mustang med 5 274. Volvo C70 ligger fyra med 4 418 exemplar, före Chevrolet Corvette med 3 768.

Vilken modell som är vanligast varierar samtidigt mellan länen. På Gotland toppar Ford Mustang statistiken. Norrbotten är det enda län där Chevrolet Corvette är den vanligaste cabrioleten.

– Mazda MX-5 är en perfekt instegscab: billig i drift, pålitlig och rolig att köra. En välskött Volvo C70 eller Saab 9-3 ger mycket öppen bil för pengarna. Vill man ha något som väcker känslor på riktigt är det svårt att slå en Mustang, säger Jonas Björkman.

Beståndet omfattar även ett stort antal ovanliga modellvarianter. Enligt statistiken finns 4 857 varianter registrerade i endast ett exemplar vardera i Sverige. Totalt är de 111 278 öppna personbilarna fördelade på 110 604 ägare.

Underlaget bygger på Transportstyrelsens vägtrafikregister för personbilar i trafik med karosstyp Cabriolet/Öppet i juli 2026. Befolkningsuppgifterna kommer från SCB och avser den 31 december 2025.