Rekord för eCarExpo i Stockholm

Volkswagen ID. GTI Concept
Bild: eLife Nordic

23 bilmärken ställer ut på eCarExpo i Stockholm. Bland nyheterna finns 15 Sverigepremiärer och Volkswagens ID. GTI Concept.

När eCarExpo öppnar sina portar på nya Stockholmsmässan den 4–6 april gör man det med rekordstor uppställning. Totalt 23 bilmärken finns representerade på plats, inklusive två nykomlingar inom elbilssegmentet. Dessutom utlovas hela 15 Sverigepremiärer, från kompakta city-elbilar till högpresterande lyxmodeller – och en uppmärksammad konceptbil från Volkswagen.

Flytten från Friends Arena till Stockholmsmässan markerar ett tydligt steg uppåt för eCarExpo. Enligt marknadschefen Anna Fägersten handlar det inte bara om större lokaler, utan även om bättre tillgänglighet och logistik för såväl besökare som utställare. Nytt för i år är också att man parallellt arrangerar eComExpo, med fokus på elektrifieringen av transportsektorn. Fredagen den 4 april är gemensam branschdag för båda mässorna.

Bland de största publikmagneterna finns Volkswagens ID. GTI Concept – en vision om framtidens eldrivna folkbil med sportig karaktär, som visas exklusivt i Sverige innan produktionsmodellen ens visats i sin helhet.

Andra uppmärksammade nyheter inkluderar:

  • Audi Q6 Sportback e-tron – en sportig suv-coupé med upp till 489 hk och dragvikt på 2 400 kg.
  • Zeekr 7X – en lyxig elbil med 630 hk, utvecklad i Göteborg och med laddkapacitet på upp till 480 kW.
  • smart #5 – märkets största SUV hittills, med 800-volts teknik och generösa innerutrymmen.
  • Renault 4 E-Tech Electric – en retrodoftande folkbil med elektrisk twist.
  • Lotus Evija – världens kanske dyraste elbil, med 2 000 hästkrafter och en prislapp på 24 miljoner kronor.

Bland de mer praktiskt orienterade nyheterna finns eldrivna transportbilar som VW e-Transporter och Renault Master E-Tech Electric, båda med räckvidder som utmanar traditionella fossildrivna alternativ.

Elbilsmässan visar tydligt att både bredd och teknikhöjd växer i rekordfart i den elektrifierade fordonsvärlden. Med nya märken som Zeekr, Rivian och smart i sällskap med etablerade giganter som Tesla, Audi, Hyundai och Ford, blir årets eCarExpo inte bara en publiksuccé – utan även en temperaturmätare för branschens framtid.

Besökarna kan inte bara titta på bilar – många modeller finns även för provkörning. Mässan är öppen för allmänheten lördag och söndag, medan fredagen är reserverad för branschbesökare.