Elektrisk grävmaskin testas i Sälen

Skistar och Kewab Dalarna har genomfört ett större test av Volvo EC230 Electric i Tandådalen. Resultatet visar att eldriften fungerar väl även i fjällmiljö.
Skistar fortsätter att driva sin elektrifieringsstrategi, där målet är att halvera koldioxidutsläppen till 2030 och ha en helt eldriven fordonsflotta samma år. Ett av de senaste stegen i arbetet är testet av den eldrivna bandgrävaren Volvo EC230 Electric i Sälenfjällen. Maskinen användes vid byggnationen av två ankarliftar i Tandådalen under sommaren, ett uppdrag som genomfördes av entreprenören Kewab Dalarna.
Koncernen använder i dag runt 700 fordon, varav drygt 110 redan är elektriska. Per Granås, inköpschef på Skistar, förklarar att elektrifieringen är nära kopplad till företagets långsiktiga förutsättningar.
– Det handlar om basen för vår verksamhet, den skandinaviska vintern. Att minska klimatpåverkande utsläpp är ett självändamål för oss, kan man säga. Vi vill vara det goda exemplet, visa att det fungerar med elektriska lösningar, säger han.
Kewab Dalarna, som har omkring 50 medarbetare och lång erfarenhet av arbeten i Sälenområdet, har tidigare bemannat flera av de eldrivna hjullastare Skistar hyrt. I det aktuella projektet valde företaget att hyra både den större EC230 Electric och ett PU500-batterilager från Swecon Rental för att kunna driva maskinen helt utan lokala utsläpp.
– Vi hade en fördjupad diskussion med Skistar och bestämde oss för att själva hyra den stora elektriska bandgrävaren och batterilagret på ett år, säger Lars Åremark, vd på Kewab Dalarna. Han tillägger att syftet är att testa maskinen även i andra projekt med tydlig miljöprofil.
Erfarenheterna från projektet beskrivs som positiva. Efter en kortare inkörningsperiod fungerade maskinen som väntat, enligt Åremark. Samtidigt har Kewab nyligen tagit emot en ny Volvo L90 Electric som ska användas i Tandådalen. Om det faller väl ut räknar företaget med att utöka antalet eldrivna maskiner i området nästa säsong.
Volvo Construction Equipment följer utvecklingen noga. Enligt Gustav Boberg, segmentsansvarig på bolaget, visar projektet att elektriska anläggningsmaskiner fungerar även i miljöer långt från större städer. Utsläppsdata från de första sex veckorna av projektet visar att EC230 Electric genererade cirka 180 kilo utsläpp från elproduktion uppströms. En motsvarande dieselmaskin som körts på HVO100 hade legat på omkring 1 000 kilo totalt. Hade maskinen i stället använt B7-diesel hade utsläppen stigit till drygt sex ton. Övergången till eldrift gav dessutom en energikostnadsbesparing på drygt 17 000 kronor.
Trots de positiva resultaten menar Skistar att den ekonomiska kalkylen fortfarande behöver utvecklas.
– Tekniskt fungerar EC230 Electric utan problem, ekonomiskt har vi en bit kvar för att det ska vara huvudorsaken till omställning. Med Skistar övergripande målbild blir detta dock genomförbart redan nu. Dock behöver de ekonomiska modellerna för att hyra eller äga elektriska entreprenadmaskiner uppdateras och förbättras. Det är något för alla parter: tillverkare, säljare, entreprenörer och kunder. Tillsammans får vi till det, säger Per Granås.
