IVECO öppnar för beställningar av eSuperJolly

Bild: Hedin Nordic Truck/IVECO

IVECO lanserar nu den helelektriska transportbilen eSuperJolly i Sverige. Modellen erbjuds i två viktklasser och riktar sig mot stadstransporter.

IVECO öppnar nu orderböckerna för eSuperJolly på den svenska marknaden. Den nya helelektriska transportbilen blir ett komplement till eDaily och är utvecklad för företag med behov av utsläppsfria transporter i stadsmiljö.

Med lanseringen breddar IVECO sitt elektriska modellutbud inom segmentet för lätta transportbilar. Där eDaily främst riktats mot verksamheter med krav på hög dragkapacitet och tyngre transporter, positioneras eSuperJolly som ett alternativ för mer smidiga och urbana transportuppdrag.

– Vi ser en växande efterfrågan på eldrivna transportbilar. Med eSuperJolly och eDaily har vi nu ett komplett elektriskt erbjudande där vi kan täcka behoven hos i princip alla typer av verksamheter, från smidiga stadstransporter till tyngre uppdrag som ställer höga krav på styrka och kapacitet, säger Marcus Torin, Country Sales Manager på Hedin Nordic Truck AB.

eSuperJolly erbjuds i två viktversioner: 3,5 ton och 4,25 ton. Den högre totalvikten gör det möjligt att erbjuda större nyttolast, något som blivit en viktig fråga för företag som elektrifierar sina fordonsflottor men samtidigt behöver bibehålla transportkapaciteten.

Enligt IVECO är modellen utvecklad med fokus på professionell användning i nordiska stadsmiljöer, där krav på driftsekonomi, tillgänglighet och flexibilitet ofta är centrala.

– Att vi kan erbjuda eSuperJolly i två olika vikter ger våra kunder möjlighet att välja den lösning som bäst passar verksamhetens behov och transportmönster, säger Marcus Torin.

Bolaget lyfter även fram servicestöd och tillgänglighet som en del av erbjudandet till företagskunder.

– Våra återförsäljare arbetar varje dag med företagskunder och förstår vikten av snabb service, hög tillgänglighet och minimerad stilleståndstid. Det är en viktig del av erbjudandet när allt fler företag väljer att elektrifiera sina transportflottor, avslutar Marcus Torin.

eSuperJolly finns nu tillgänglig för beställning via IVECO:s återförsäljare i Sverige, Norge och Finland.