Privatleasing ökar igen

Bild: Pexels

Privatleasing står för 45 % av nybilsköpen bland privatpersoner i Sverige – och bland elbilar är andelen ännu högre.

Privatleasing fortsätter vara den dominerande finansieringsformen för svenska privatpersoner som köper nya bilar, och särskilt inom segmentet elbilar växer intresset snabbt igen. Enligt en färsk analys från bilförmedlaren Vroom stod privatleasing för 45 % av alla nyregistrerade personbilar köpta av privatpersoner under första halvåret 2025. Det är något lägre än toppnoteringen från 2022, men fortfarande en betydande andel. Resterande nybilsköp finansierades genom kontantköp (27 %) och kreditköp (28 %).

För elbilar är leasing ännu mer utbrett. Hela 63 % av de elbilar som såldes till privatpersoner under perioden januari–juni 2025 leasades. Det är ett tydligt tecken på att upplägget passar konsumenter i ett segment där både teknikutveckling och prisbild förändras snabbt.

– Förutom att ett privatleasingupplägg kan vara fördelaktigt rent ekonomiskt med möjligheter för fler personer att köra en ny bil med en förutsägbar månadskostnad erbjuder upplägget en enkelhet, trygghet och även en förutsägbarhet – egenskaper som särskilt uppskattas av konsumenter som väljer elbil, där teknikutvecklingen går snabbt, säger Fredrik Backteman, försäljningschef på Vroom i Stockholm.

Regionala skillnader

Privatleasingens popularitet varierar kraftigt mellan olika delar av landet. I Västra Götalands län är det vanligast. Där valde hela 51 % av bilköparna att leasa. Stockholm (47 %) och Skåne (44 %) ligger också högt. I kontrast till det ligger Norrbotten lägst, där bara 28 % av privatpersonerna valde leasing.

Mest privatleasade modeller

Bland de 20 mest privatleasade bilmodellerna står elbilar för majoriteten. Volkswagen ID.3 toppar listan med 1 088 leasade exemplar, motsvarande 4,8 % av den totala leasingmarknaden. Skoda ENYAQ och Kia EV3 följer tätt därefter. Totalt står elbilar för 11 av de 20 mest populära modellerna.

Tillväxten på väg tillbaka

Efter en dämpning orsakad av stigande räntor och en försiktig hushållsekonomi ser nu privatleasingmarknaden ut att gå in i en ny tillväxtfas. Förbättrat ränteläge och ökad köpkraft, i kombination med ett bredare modellutbud och ökad konkurrens bland aktörerna, väntas stärka leasingmarknaden ytterligare under andra halvåret 2025 och in i 2026.

– Därutöver har vi marknadsfaktorer som en fortsatt breddning i modellutbudet, inte minst bland elbilar, samt ökad konkurrens bland aktörerna, som också kommer att bidra till att privatleasing vinner ytterligare mark under andra halvan av året och in i 2026, säger Backteman.